VIRGINIA SCOREBOARD: National Junior Olympic Championships

7/23/2018
 

Virginia Scoreboard

complete entry and results scoreboard
Day 3

Place

Name

Division

Event

Club

Performance

2

Michailyn Rose

9-10 girls

High Jump

Virginia Elite

1.30m

3

Keyandre Midgett

15-16 boys

Triple Jump

Richmond Heat

13.76m

5

Jahnelle Saunders

15-16 girls

Long Jump

Virginia Elite

5.64m

9

Kristopher Harrison

7-8 boys

800m

Virginia Elite

2:42.75

11

Devin Daye-Schafer

15-16 boys

Triple Jump

Central Virginia T&F Club

13.00m

14

Evan Langhammer

13-14 boys

Pole Vault

Tigers Elite

2.65m

15

Makenzie Joiner

17-18 girls

800m

Unattached

2:21.93

15

Kayla Spencer

17-18 girls

400m Hurdles

Richmond Heat

1:04.85

15

Emma Seetoo

15-16 girls

Long Jump

VPTC

5.31m

16

Kiyaun Tiggle

17-18 boys

400m Hurdles

VBF

55.58

17

Shardonnay Nichols

17-18 girls

800m

Unattached

2:23.01

18

C Michael Johnson

11-12 boys

800m

MVP League

2:25.44

18

Shamus Grantz

17-18 boys

Shot Put

Unattached

14.27m

19

Warren Freeman III

9-10 boys

800m

Dale City Lightning TC

2:33.80

19

Laila Muhammad

11-12 girls

800m

Dale City Lightning TC

2:31.93

19

Zachary Kindel

17-18 boys

800m

PWC Panthers TFC

1:58.74

20

Keyonte Midgett

17-18 boys

Long Jump

Richmond Heat

6.75m

21

Jared Bowman

15-16 boys

Discus Throw

Loudoun Legacy

39.65m

22

Lauren Curry

9-10 girls

High Jump

Unattached

1.10m

22

Zachery Middleton

13-14 boys

Triple Jump

Mach 5 Athletics

11.01m

23

Ashley Wallace

15-16 girls

400m Hurdles

PWC Panthers TFC

1:07.51

23

Gartasia Crawley

17-18 girls

400m Hurdles

Richmond Heat

1:05.93

23

Jada Foreman

15-16 girls

Long Jump

Richmond Heat

5.15m

24

Devin Daye-Schafer

15-16 boys

400m Hurdles

Central Virginia T&F Club

59.46

25

Morgan Snow

15-16 girls

200m

MVP League

25.82

27

Corey Bannister

17-18 boys

800m

PWC Panthers TFC

1:59.96

27

Sheyenne Nichols

13-14 girls

200m Hurdles

Global Transitions Academy

29.88

27

Zion Salley

15-16 boys

Triple Jump

PWC Panthers TFC

12.35m

28

Sabrina Sokol

17-18 girls

High Jump

MVP League

1.55m

29

Gabrielle Davis

9-10 girls

800m

Unattached

2:48.52

29

Dasia Mayo

17-18 girls

High Jump

Tigers Elite

1.55m

30

Allie Driscoll

7-8 girls

800m

Unattached

3:13.24

32

Alexander Worsham

7-8 boys

800m

Richmond Heat

2:53.75

32

Michail Rose

13-14 boys

Triple Jump

Virginia Elite

10.57m

33

Alexia Rush

7-8 girls

200m

Loudoun Legacy

33.76

33

Micah Harris

17-18 boys

800m

PWC Panthers TFC

2:01.96

34

Kendall Sneed

15-16 girls

400m Hurdles

PWC Panthers TFC

1:09.68

34

Michael James Jr

7-8 boys

Javelin Throw

Dale City Lightning TC

14.42m

34

Peyton Walcott

11-12 boys

Javelin Throw

Ashburn Elite Track

24.76m

36

Kevin Miner

11-12 boys

Javelin Throw

Prominent Athletes

24.18m

39

Biagio Perrello

17-18 boys

Shot Put

Richmond Heat

12.43m

41

Zamia Stelly

15-16 girls

400m Hurdles

VBF

1:11.38

42

John Babyak

15-16 boys

800m

Tidewater Striders

2:13.69

43

Victoria Clark

9-10 girls

800m

Infinite Speed TFC

2:59.86

45

Tania Dunbar

17-18 girls

400m Hurdles

Virginia Elite

1:12.43

46

Ruqayyah Byrd

11-12 girls

800m

Dale City Lightning TC

2:43.16

52

Glenda Jenkins

17-18 girls

200m

PWC Panthers TFC

26.17

Q

Langston Pridgeon

7-8 boys

200m - 1st rd.

Loudoun Legacy

30.38

Q

Damari Perry

7-8 boys

200m - 1st rd.

Prominent Athletes

30.68

Q

Arianna Thomas

9-10 girls

200m - 1st rd.

PWC Panthers TFC

29.47

Q

Imani Wood

9-10 girls

200m - 1st rd.

Loudoun Legacy

29.70

Q

Chase Geter

9-10 boys

200m - 1st rd.

Unattached

27.50

Q

Tyrell Grant Jr

9-10 boys

200m - 1st rd.

Unattached

27.32

Q

Brandon Murray

9-10 boys

200m - 1st rd.

Prominent Athletes

27.63

Q

Kennedy Flynn

11-12 girls

200m - 1st rd.

MVP League

27.08

Q

Jaelynn Wynder-Hill

13-14 girls

200m - 1st rd.

Global Transitions Academy

26.04

Q

Mirai Bernard

13-14 girls

200m - 1st rd.

MVP League

26.11

Q

Charles Wall-Davis

13-14 boys

200m - 1st rd.

Virginia Elite

23.63

Q

Jayson Ward

13-14 boys

200m - 1st rd.

Central Virginia T&F Club

22.94

Q

Jada Pierre

15-16 girls

200m - 1st rd.

PWC Panthers TFC

25.50

Q

Mia O' Neil

15-16 girls

200m - 1st rd.

VBF

25.35

Q

Kim Carruthers III

15-16 boys

200m - 1st rd.

PWC Panthers TFC

22.43

Q

Amaya Johnson

17-18 girls

200m - 1st rd.

MVP League

24.94

Q

Kayla Hugg

17-18 girls

200m - 1st rd.

MVP League

25.18

Q

Igo Grimes

17-18 boys

200m - 1st rd.

PWC Panthers TFC

21.75

Q

Michailyn Rose

9-10 girls

800m - 1st rd.

Virginia Elite

2:33.59

Q

Naye Ron Hudson-McGlown

9-10 boys

800m - 1st rd.

Virginia Elite

2:23.75

Q

Xavier Mitchell

11-12 boys

800m - 1st rd.

Tigers Elite

2:15.47

Q

Michaela Rose

15-16 girls

800m - 1st rd.

Virginia Elite

2:12.23

Q

Shardonnay Nichols

17-18 girls

400m Hurdles - 1st rd.

Unattached

1:03.32

Q

Natalie Barnes

17-18 girls

400m Hurdles - 1st rd.

MVP League

1:02.77

Q

William Spencer Jr

17-18 boys

400m Hurdles - 1st rd.

Richmond Heat

54.68


Day 2

Place

Name

Division

Event

Club

Performance

2

Zoe Betties

15-16 girls

3000m Race Walk

Unattached

16:06:50

4

Brandon Murray

9-10 boys

Triathlon

Prominent Athletes

769 pts.

5

Virginia Elite

11-12 boys

4x800m Relay

Virginia Elite

9:51.74

7

Jada Hatcher

11-12 girls

Pentathlon

PWC Panthers TFC

2532 pts.

8

Jaymes Saunders

11-12 boys

Pentathlon

Virginia Elite

2176 pts.

9

Kennedy Flynn

11-12 girls

Pentathlon

MVP League

2408 pts.

10

Arianna Thomas

9-10 girls

Triathlon

PWC Panthers TFC

980 pts.

10

Warren Freeman III

9-10 boys

Triathlon

Dale City Lightning TC

670 pts.

11

East End Lightning 

11-12 girls

4x800m Relay

East End Lightning 

10:49.81

12

Dale City Lightning TC

13-14 girls

4x800m Relay

Dale City Lightning TC

10:40.25

14

Sabrina Sokol

17-18 girls

Heptathlon

MVP League

3912 pts.

14

Dale City Lightning TC

13-14 boys

4x800m Relay

Dale City Lightning TC

9:40.59

15

PWC Panthers TFC

17-18 boys

4x800m Relay

PWC Panthers TFC

8:23.14

35

Jenna Kirkland

15-16 girls

Hammer Throw

Unattached

25.31m

-

Mach 5 Athletics

15-16 boys

4x800m Relay

Mach 5 Athletics

DQ


Day 1

Place

Name

Division

Event

Club

Performance

7

Colin Henry Stevens

17-18 boys

2000m Steeplechase

Unattached

6:26.88

9

Caitlyn Siljanoski

13-14 girls

3000m Race Walk

Unattached

18:05.49

12

Jessica Neal

15-16 girls

2000m Steeplechase

Prominent Athletes

8:11.94

13

John Babyak

15-16 boys

2000m Steeplechase

Tidewater Striders

6:46.36

15

Richard Miner

11-12 boys

1500m Race Walk

Prominent Athletes

11:50.39

17

Devin Johnson

15-16 boys

2000m Steeplechase

Richmond Heat

6:51.91

18

Cierra Sheppard

17-18 girls

2000m Steeplechase

Tidewater Striders

9:09.91

18

Laila Johnson

9-10 girls

1500 Race Walk

PWC Panthers TFC

13:18.29

20

Layla Pearson

9-10 girls

1500 Race Walk

PWC Panthers TFC

15:37.34

21

Caitlynn Melanson

17-18 girls

2000m Steeplechase

Tidewater Striders

9:40.85

29

Patrick Kelley

17-18 boys

Hammer Throw

Commonwealth Throws Club

40.40m

31

Kiah Riley

17-18 girls

Hammer Throw

PWC Panthers TFC

26.96m

34

Elijah Bellamy

15-16 boys

2000m Steeplechase

PWC Panthers TFC

7:46.60