Roses, Stevens lead Virginia athletes at National Junior Olympic Championships

7/23/2018
 
Virginia Scoreboard (complete entry list and daily results)

The 2018 USATF National Junior Olympic Track & Field Championships begin today (23-Jul) in Greensboro, N.C. with 183 athletes and 25 relay teams from the Virginia association scheduled to compete at the championships that will run through Sunday.  The competition, expected to draw nearly 9,000 competitors, is taking place at  on the campus of the North Carolina A&T University.
 
The Virginia athletes qualified to compete in Greensboro by finishing in the top five in their events at the USATF Region 3 championships that were held in Hampton, Virginia two weeks ago.  
 
Athletes finishing in the top eight in their events in Greensboro will receive championship medals and all-American hats during a special awards ceremony approximately 90 minutes after their event has concluded.  
 
A total of 49 athletes and six relay teams from Virginia enter the competition with top eight seeds in their events.  The seeds are based on performances from the 16 regional competitions,
 
At last year’s championships in Lawrence, Kan. Virginia athletes visited the awards ceremony 11 times led by the gold medal performances of the brother-sister tandem Michail and Michaela Rose.  Michail won the 11-12 boys 80m hurdles and Michaela won the 13-14 girls 800m.  Their younger sister Michailyn Rose finished fifth in the 9-10 girls 800m.  All three are entered in this year's championships.  Michailyn is the #1 seed in the 9-10 girls 800m, #5 seed in the high jump and #7 seed in the 400m.  Michaela is the #2 seed in the 15-16 girls 800m and #4 seed in the 400m. Michail is the #16 seed in the 100m hurdles.  The Rose siblings compete for the Virginia Elite.
 
In addition to Rose (Michailyn), four other individuals and one relay squad come into the championships as #1 seeds.  Colin Henry Stevens (unattached) is the #1 seed in both the 3000m and 2000m steeplechase and the #2 seed in the 1500m.  He won the Region 3 championship titles in all three events.  The steeplechase will be contested on Monday; the first day of competition  
 
Chase Geter (Unattached) is the top seed in the 9-10 boys 200m coming off his 26.23 at the region championships.  His is also the #3 seed in the 100m.  In the field events Anjali Mead (Xtreme Heights) is the #1 seed in the 13-14 girls pole vault and Shawn Church, Jr. (Global Transitions Academy) will lead the field in the 9-10 boys long jump.  
 
Other Virginia athletes with #2 seed entries and recent Region 3 champions are Xavier Mitchell (11-12 boys 400m; Tigers Elite) and William Spencer, Jr. (17-18 boys 400m Hurdles; Richmond Heat Track & Sports).  Arianna Thomas (PWC Panthers TFC) will content for the 9-10 girls Triathlon title as she enters the competition as the #3 seed.  She won the region title two weeks ago with a score of 1046 pts. The top entry mark is 1133 pts.
 
Other individuals expected to contend for podium spots and all-American honors are:
 
#4 seeds
Jaelynn Wynder-Hill (Global Transitions Academy) 13-14 girls 100m
Kristopher Harrison (Virginia Elite)  7-8 boys 400m
Gartasia Crawley (Richmond Heat Track & Sports) 17-18 girls 400m
C Michael Johnson (MVP League) 11-12 boys 3000m
Meredith Baham (Xtreme Heights LLC) 13-14 girls Pole Vault
 
#5 seeds
Tyrell Grant, Jr. (Unattached) 9-10 boys 200m
Jayson Ward (Central Virginia T&F Club) 13-14 boys 400m
Matthew Smith (Virginia Special Forces) 15-16 boys 1500m
Gennifer Hirata (Xtreme Heights LLC) 17-18 girls Pole Vault
Devin Daye-Schafer (Central Virginia T&F) 15-16 boys Triple Jump
Victoria Clark (Infinite Speed TFC) 9-10 girls Javelin Throw
 
#6 seeds
Amaya Johnson (MVP League) 17-18 girls 200m
Jaymes Saunders (Virginia Elite) 11-12 boys 80m Hurdles
Jahnelle Saunders (Virginia Elite) 15-16 girls 100m Hurdles
Natalie Barnes (MVP League) 17-18 girls Long Jump
Keyonte Midgett (Richmond Heat Track & Sports) 17-18 boys Triple Jump
 
#7 seeds
Shardonnay Nichols (Unattached) 17-18 girls 800m
Micah Harris (PWC Panthers TFC) 17-18 boys 1500m
Ashley Wallace (PWC Panthers TFC) 15-16 girls 100m Hurdles
Jeremiah Wilson (Tigers Elite) 15-16 boys 110m Hurdles
Devin Daye-Schafer (Central Virginia TFC) 15-16 boys 400m Hurdles
Shardonnay Nichols (Unattached) 17-18 girls 400m Hurdles
Jada Hatcher (PWC Panthers TFC) 11-12 girls Long Jump
Brandon Murray (Prominent Athletes) 9-10 boys Triathlon
 
#8 seeds
Langston Pridgeon (Loudoun Legacy) 7-8 boys 200m
Naye Ron Hudson-McGlown (Virginia Elite) 9-10 boys 400m
Matthew Johnson, Jr. (Mach 5 Athletics) 11-12 boys 1500m
Pryncess Jackson (East End Lightning) 11-12 girls 80m Hurdles
Keyandre Midgett (Richmond Heat Track & Sports) 15-16 boys 110m Hurdles
Zamia Stelly (VBF) 15-16 girls 400m Hurdles
Natalie Barnes (MVP League) 17-18 girls 400m Hurdles
Evan Langhammer (Tigers Elite) 13-14 boys Pole Vault
Donte Dent, Jr. (Global Transitions Academy) 9-10 boys Long Jump
Keyandre Midgett (Richmond Heat Track & Sports) 15-16 boys Triple Jump
 
In relay competition six Virginia squads are coming into the championships having won regional titles and all are top 8 seeds with their eyes fixed on a trip to the awards podium.  The MVP League 17-18 girls 4x400m relay squad comes in as the #1 seed having run 3:43.57 at the regional championships two weeks ago.  At last year's championships in Kansas they ran to a thrilling second place finish just getting caught at the line by the Texas Storm.  The MVP 15-16 4x400m team enters as the #5 seed and will look to join their older teammates on the awards podium.  The MVP 17-18 girls 4x100m relay team is the #7 seed.  The Virginia Elite 11-12 boys are the #6 seeds in both the 4x400m and 4x800m relay events.  The East End Lightning 11-12 girls are the #8 seed in the 4x400m relay.

media services by