Richmond T&F Club Wins National Junior Olympic Title; 14 Earn All-American Status In South Carolina

12/13/2014
 
Event Results

Ninety Seven (97) athletes and 8 teams from Virginia competed in the USATF National Junior Olympic Cross Country Championships today in Myrtle Beach, S.C.  Over 3400 athletes competed in the twelve championship races.  The highlights of the day were the the Richmond T&F Club wining the 17-18 team title and the 14 Virginia athletes who earned All-American status by finishing in the top 25 in their races.                                       
 
The top Virginia boys and girls performances were Julia Wood (Woodville, Va.) who finished 3rd in the girls 15-16 race and  Jack Ikenberry (Mechanicsville, Va.) finishing 4th in the boys 13-14 boys.   Wood ran 17:59 for 5 km and Ikenberry's time was 12:54 for the 4 km distance.  Both compete for the the Richmond T&F Club.  Also picking up a 4th place finish was Khloe Pointer who finished just behind Wood in the girls 15-16 race; running 18:01.  Other top 10 finishes were turned in by Ryan Buscaglia (Midlothian, Va./Richmond T&F Club) and Jacob Watson (King George, Va./This Little Light Running) who placed 5th and 10th, respectively. 
 
Other Virginia athletes finishing in the top 25 and earning All-American status were: 

Place

Name

Club

Division

12

Joseph Boyle

Richmond Track & Field Club

17-18 boys

12

Emily Allen

Unattached

17-18 girls

15

Justin Wilck

Richmond Track & Field Club

17-18 boys

19

Emma Call

Richmond Track & Field Club

15-16 girls

20

Jaymes Saunders

Unattached

8 & under boys

20

Patrick Wachter

Richmond Track & Field Club

17-18 boys

22

Sheldon Harris

Richmond Track & Field Club

17-18 boys

24

Gavin Jenkins

Unattached

15-16 boys

25

Evan Fisher

Richmond Track & Field Club

17-18 boys

 

The Richmond T&F Club (RTFC) had 8 teams compete in the championships with 3 earning trips to the awards podium for finishing in the top 3.  The 17-18 boys placed their top 5 runners in the top 25 overall to score 57 points and win the club's first national title ever.  Second place was Stealth Track Club (Indiana) with 85 points.  Leading the team's effort were: Joseph Boyle (12th; 16:02), Justin Wilck (15th;16:07), Patrick Wachter (20th;16:13), Sheldon Harris (22nd;16:14) and Evan Fisher (25th; 16:19).
 
The RTFC girls 15-16 team scored 63 points to pickup a second place team finish.  The Spiece Distance Project (Indiana) scored 42 points. The team scorers were: Julia Wood (3rd), Kloe Pointer (4th), Emma Call (19th), Archana Shekharan (32nd), and Celia Wilson (57th).
 
Earning a third place team finish was the RTFC girls 17-18 team with 68 points. The race was won by BB Racing (Pacific California) with 15 points and O'Brien's Army (Southern California) was second with 66 points.  The team scorers were: Willa King (33rd), Lauren Lewis (34th), Katie Pokorny (39th), Lucy Grinnan (41st), and Olivia Call (47th).

Below is the complete list of the Virginia athletes:

 

Place

Name

Team

TIme

 

8 & under boys

 

20

Jaymes Saunders

Unattached

8:05

 

67

Isaac Lamprecht

Greater Williamsburg Distance RC

8:47

 

162

Ahmir Harris

Unattached

9:44

 

195

William McKinney

Unattached

10:20

 

8 & under girls

 

78

Rachael Zimmer

Tidewater Striders

9:21

 

109

Gracie Youngblood

Unattached

9:38

 

9-10 boys

 

64

Michail Rose

F.I.A. Ambassadors

11:37

 

96

Alex Blakely

Unattached

11:57

 

222

Darryl Byrd

Unattached

13:07

 

224

Luke Tompkins

Greater Williamsburg Distance RC

13:10

 

251

Sean Groeninger

Unattached

13:25

 

9-10 girls

 

181

Qiana Boyd

Tidewater Striders

13:19

 

233

Sydney Byrd

Unattached

14:05

 

11-12 boys

 

127

Niklas Becker

Unattached

11:03

 

171

Elijah Bennett

Unattached

11:21

 

174

Willie Hinton

Unattached

11:21

 

278

Kyle Ernandes

Unattached

12:07

 

296

Cameron Gabe

Tidewater Striders

12:17

 

328

Simon Straw

Unattached

12:57

 

346

Glenn Glass

Greater Williamsburg Distance RC

13:31

 

11-12 girls

 

52

Michaela Rose

F.I.A. Ambassadors

11:13

 

110

Zella Warner

Unattached

11:38

 

302

Maya Cea-Lavin

Unattached

12:54

 

364

Monika Blakely

Unattached

13:37

 

369

Nina Parziale

Greater Williamsburg Distance RC

13:41

 

13-14 boys

 

4

Jack Ikenberry

Richmond Track & Field Club

12:54

 

105

Benjamin Werve

Tidewater Striders

13:59

 

130

Lane Johnson

Richmond Track & Field Club

14:08

 

166

Brandon Parknow

Richmond Track & Field Club

14:20

 

174

Jonathan Watson

This Little Light Running

14:23

 

220

Vincent Leo

Unattached

14:43

 

221

Patrick Sutphin

Richmond Track & Field Club

14:44

 

224

Patrick McAndrew

Richmond Track & Field Club

14:44

 

251

Abraham Martinez

Unattached

14:56

 

265

Joshua Shackelford

Unattached

15:00

 

287

Payton Fox

Richmond Track & Field Club

15:08

 

342

Gregory Jackson

Unattached

15:50

 

351

Carter Mann

Richmond Track & Field Club

16:03

 

372

Stuart Vailes

Unattached

16:47

 

Teams

 

14

Richmond Track & Field Club

 

453 pts

 

13-14 girls

 

219

Josie Martin

Richmond Track & Field Club

16:32

 

314

Rachel Brotherton

Greater Williamsburg Distance RC

17:31

 

327

Isabel Galgano

Richmond Track & Field Club

17:41

 

334

Alycia Richardson

Richmond Track & Field Club

17:51

 

365

Hannah Purvis

Richmond Track & Field Club

19:02

 

375

Ashley Williams

Richmond Track & Field Club

19:51

 

Teams

 

33

Richmond Track & Field Club

 

878 pts

 

15-16 boys

 

5

Ryan Buscaglia

Richmond Track & Field Club

15:48

 

10

Jacob Watson

This Little Light Running

16:07

 

24

Gavin Jenkins

Unattached

16:17

 

102

Max Frankel

Richmond Track & Field Club

17:23

 

134

Curtis Ivanoff

Greater Williamsburg Distance RC

17:49.2

 

158

Blake Mason

Richmond Track & Field Club

18:06

 

165

Evan Fitchett

Richmond Track & Field Club

18:12

 

168

Nate Martin

Richmond Track & Field Club

18:16

 

180

Henry Roberts

Richmond Track & Field Club

18:31

 

187

Joseph Van Ess

Richmond Track & Field Club

18:49

 

188

Michael-James Habgood

Unattached

18:52

 

216

Michael Rhyner

Richmond Track & Field Club

19:55

 

218

Andrew Creger

Richmond Track & Field Club

20:02

 

229

Brian Mejia

Richmond Track & Field Club

21:05

 

233

Zachary Altizer

Richmond Track & Field Club

21:15

 

Teams

 

12

Richmond Track & Field Club A

 

323 pts

 

19

Richmond Track & Field Club B

 

530 pts

 

15-16 girls

 

3

Julia Wood

Richmond Track & Field Club

17:59

 

4

Khloe Pointer

Richmond Track & Field Club

18:02

 

19

Emma Call

Richmond Track & Field Club

18:39

 

32

Archana Shekharan

Richmond Track & Field Club

19:27

 

57

Celia Wilson

Richmond Track & Field Club

20:26

 

94

Kaitlin Bennett

Unattached

21:24

 

98

Jonteya Reynolds-mosley

Richmond Track & Field Club

21:28

 

104

Maggie Morgan

Richmond Track & Field Club

21:37

 

132

Whitney Anderson

Richmond Track & Field Club

22:44

 

134

Kelsey Young

Richmond Track & Field Club

22:46

 

138

Halle Miller

Richmond Track & Field Club

23:20

 

Teams

 

2

Richmond Track & Field Club 

 

62 pts

 

17-18 boys

 

12

Joseph Boyle

Richmond Track & Field Club

16:02

 

15

Justin Wilck

Richmond Track & Field Club

16:07

 

20

Patrick Wachter

Richmond Track & Field Club

16:13

 

22

Sheldon Harris

Richmond Track & Field Club

16:14

 

25

Evan Fisher

Richmond Track & Field Club

16:19

 

28

Morgan Vest

Richmond Track & Field Club

16:31

 

37

Eric Kim

Richmond Track & Field Club

16:46

 

47

James Banta

Richmond Track & Field Club

16:57

 

57

Matthew Dean

Richmond Track & Field Club

17:07

 

58

Joshua Doss

Richmond Track & Field Club

17:07

 

63

Matthew Rucker

Richmond Track & Field Club

17:11

 

71

Cameron Wojcieszak

Greater Williamsburg Distance RC

17:24

 

75

Bruce Wenger

Richmond Track & Field Club

17:31

 

84

Sterling Schmidt

Richmond Track & Field Club

17:55

 

86

Nicholas Row

Richmond Track & Field Club

18:03

 

94

Darwin Anton

Richmond Track & Field Club

18:30

 

95

Benjamin Milburn-Town

Richmond Track & Field Club

18:31

 

Teams

 

1

Richmond Track & Field Club A

 

57 pts

 

8

Richmond Track & Field Club B

 

198 pts

 

17-18 girls

 

12

Emily Allen

Unattached

19:30

 

33

Willa King

Richmond Track & Field Club

20:30

 

34

Lauren Lewis

Richmond Track & Field Club

20:40

 

39

Katie Pokorny

Richmond Track & Field Club

20:49

 

41

Lucy Grinnan

Richmond Track & Field Club

20:51

 

42

Kayla McGhee

Unattached

20:53

 

47

Olivia Call

Richmond Track & Field Club

21:35

 

55

Lindsay Lickers

Richmond Track & Field Club

22:19

 

61

Megan Paul

Richmond Track & Field Club

23:43

 

Teams

 

3

Richmond Track & Field Club A

 

68 pts