USATF.tv
NationWide

2018 USATF Virginia Junior Olympic Cross Country Championships

November 17, 2018    |    Pole Green Park    |    Mechanicsville, VA
 

Maggie L. Walker Governors School                HY-TEK's Meet Manager
                        

8 & Under Girls  2 km
=======================================================================          
    Name                    Year Team                   Time           
=======================================================================                         
                                                                                  

8 & Under Boys  2 km
=======================================================================
    Name                    Year Team                   Time 
=======================================================================
  1 East, William             11 Dale City Li           11:04        
  2 Terry, Robert             11 12-Unattached          11:08                                                  


9-10 Girls  3 km
=======================================================================          
    Name                    Year Team                   Time           
=======================================================================          
  1 Cates, Noelle             09 12-Unattached          12:55                
  2 Walsh, Haley              08 12-Unattached          13:34                
  3 Grant, Nadia              09 12-Unattached          14:17                
  4 Short, Lydia              09 12-Unattached          14:20                
  5 Curry, Lauren             08 12-Unattached          15:32                
  6 Gashaw, Haran             08 Dale City Li           19:05                                                                                                 
                                              
 
9-10 Boys  3 km
=======================================================================
    Name                    Year Team                   Time 
=======================================================================
  1 Diaz, Jaiden              09 12-Unattached          11:55        
  2 Tafe, Michael             08 12-Unattached          11:58        
  3 Korn, Jacob               08 12-Unattached          12:45        
  4 Romer, Andrew             08 Dale City Li           13:06        
  5 Currier, Charles          08 12-Unattached          13:45        
  6 Stokes III, John          09 Full Throttl           14:11 


11-12 Girls  3 km
=======================================================================          
    Name                    Year Team                   Time           
=======================================================================          
  1 Woolfe, Kaia              06 12-Unattached          11:27                
  2 Goldberg, Ellie           06 12-Unattached          12:18                
  3 Smith, Cameron            06 12-Unattached          13:13                
  4 Loescher, Katherine       07 12-Unattached          13:16                 
  5 Lemke, Hailey             07 12-Unattached          13:30                 
  6 Gallagher, Ellen          07 12-Unattached          13:51                 
  7 Beniyam, Lidya            06 Dale City Li           13:57                  
  8 Williamson, Hannah        07 12-Unattached          15:58                 
  9 Beniyam, Melat            07 Dale City Li           18:05                  
 10 Livingstone, Ava          06 12-Unattached          20:23                 
 11 Gashaw, Ella              06 Dale City Li           26:57 


11-12 Boys  3 km
=======================================================================          
    Name                    Year Team                   Time  Points          
=======================================================================          
  1 Stickley, Garrett         06 Runners Retr           10:54    1             
  2 Markell, Mason            06 Runners Retr           11:04    2             
  3 Lamprecht, Isaac          06 12-Unattached          11:17                 
  4 McGraw, Dylan             06 Runners Retr           11:38    3             
  5 Tafe, Joseph              07 12-Unattached          11:48                 
  6 Rau, Justin               07 12-Unattached          11:59                 
  7 Sanders, Connor           06 Runners Retr           12:08    4             
  8 Brennan, Brady            06 12-Unattached          12:25                 
  9 Pratt-Perez, Ethan        06 Runners Retr           12:38    5             
 10 Curry, Jayden             06 12-Unattached          13:02               
 11 Harris, Ahmir             07 Dale City Li           13:03                  
 12 Cates, Jordan             07 12-Unattached          14:26               
 13 Brown, Ryan               07 12-Unattached          18:16               
                                                                                 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Runners Retreat Elite        15    1    2    4    4    5                    
      Total Time:    58:220                                                    
         Average:    11:40.40  


13-14 Girls 4 km
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  
=======================================================================
  1 Smith, Madison            04 12-Unattached          16:09     
  2 Baker, Kaitlyn            04 Richmond Tra           17:12      
  3 Cates, Ainsley            05 12-Unattached          17:32     


13-14 Boys  4 km
=======================================================================          
    Name                    Year Team                   Time  Points          
=======================================================================          
  1 Mason, Trevor             04 Richmond Tra           13:31    1             
  2 Schultz, Graham           04 Runners Retr           13:50    2             
  3 Stickley, Ryan            04 Runners Retr           14:08    3             
  4 Gray, Joshua              05 Richmond Tra           14:09    4             
  5 Standridge III, John      05 Richmond Tra           14:09    5             
  6 Espinoza, Raphael         04 Runners Retr           14:28    6             
  7 Utter, Conner             05 12-Unattached          14:36                 
  8 Comins, Peyton            05 Runners Retr           14:39    7             
  9 Whyte, Jah                04 Dale City Li           14:45                  
 10 Reid, Christian           04 12-Unattached          14:57                 
 11 Thompson, Andrew          04 Runners Retr           15:04    8             
 12 Hayden, John              04 12-Unattached          15:45               
 13 Ware, Max                 05 Runners Retr           16:07    9             
 14 Cates, Gabriel            05 12-Unattached          16:21               
 15 Coleman Jr, Michael       04 Dale City Li           16:29                  
 16 Bruski, Brandon           05 Richmond Tra           16:40   10             
 17 Moon, Foster              04 12-Unattached          16:46               
 18 DeCambre, Christopher     04 Richmond Tra           17:08   11             
 19 Clark, Henry              05 12-Unattached          17:32               
 20 Fox, Curtis               05 Richmond Tra           17:39   12             
                                                                                
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Runners Retreat Elite        26    2    3    6    7   8   9               
      Total Time:  1:12:090                                                    
         Average:    14:25.80                                                    
   2 Richmond Track & Field       31    1    4    5   10   11   12               
      Total Time:  1:15:370                                                    
         Average:    15:07.40 


15-18 Girls 5 km
=======================================================================          
    Name                    Year Team                   Time  Points          
=======================================================================          
15-16
  1 Heinen, Mary              02 Richmond Tra           18:11    1             
  2 Puleo, Sierra             03 Richmond Tra           18:51    2             
  3 Kemp, Mary                03 Richmond Tra           19:04    3             
  4 Joyce, Emilia             02 Richmond Tra           19:30    4             
  5 Quann, Libby              02 12-Unattached          19:36                  
  6 Myles, Isabella           02 12-Unattached          21:07   
  7 Greer, Josie              02 Richmond Tra           21:08    6
  8 Dennehy, Kali             02 Richmond Tra           21:42   10 
  9 Ellis, Kathryn            02 Richmond Tra           21:52   12             
 10 Volles, Josie             03 Richmond Tra           22:28   13         
             
17-18
  1 Joyce, Caroline           01 Richmond Tra           21:07    5                   
  2 Davis, Katie              00 Richmond Tra           21:10    7             
  3 Fallin, Emma              00 Richmond Tra           21:22    8             
  4 Richardson, Alycia        01 Richmond Tra           21:40    9             
  5 Wright, Alyssa            01 Richmond Tra           21:43   11             
      
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Richmond Track & Field A     15    1    2    3    4    5    6    7   10     
      Total Time:  1:36:430                                                    
         Average:    19:20.60                                                    
   2 Richmond Track & Field B     53    8    9   11   12   13                    
      Total Time:  1:49:050                                                    
         Average:    21:490       


15-18 Division Boys  5 km
=======================================================================          
    Name                    Year Team                   Time  Points          
=======================================================================          
15-16           
  1 Mullins, Miles            02 12-Unattached          15:45                 
  2 Molendyke, Dominic        02 12-Unattached          17:01                         
  3 Clark, Grayson            03 Richmond Tra           17:09    4             
  4 Moyar, Gerrit             02 Richmond Tra           17:20    5          
  5 Burcham, Carter           02 Richmond Tra           17:25    6             
  6 Taylor, Luke              03 Richmond Tra           17:28    7             
  7 McMackin, Jackson         03 Richmond Tra           17:34    8               
  8 Patterson Jr, Sam         02 Richmond Tra           18:21    9                       
  9 Runne, Austin             02 Richmond Tra           18:29   11                         
 10 Oldham III, John          03 Richmond Tra           18:47   12                        
 11 Glass, Glenn              03 12-Unattached          20:28                           
 12 Bonniville, Tommy         03 Richmond Tra           24:13   15             
 
17-18   
  1 Witherow, Avery           00 Richmond Tra           15:44    1          
  2 Morgan, Carter            01 Richmond Tra           16:38    2                      
  3 Fox, Payton               01 Richmond Tra           17:03    3               
  4 Glass, Paul               01 12-Unattached          17:44                     
  5 Fitchett, Matthew         01 Richmond Tra           18:26   10                       
  6 Lucas, Justin             00 Richmond Tra           18:45   13                         
  7 Broening, Maximilian      01 Richmond Tra           19:21   14                     
  8 Coffelt, Ryan             01 12-Unattached          20:43               
                                                                                   
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Richmond Track & Field A     15    1    2    3    4    5    6    7   11     
      Total Time:  1:23:540                                                    
         Average:    16:46.80                                                                    
   2 Richmond Track & Field B     52    8    9   10   12   13   14   15            
      Total Time:  1:31:530                                                    
         Average:    18:22.60