RESULTS: 2017 USATF Virginia Junior Olympic Cross Country Championships

November 18, 2017  |  Pole Green Park | Mechanicsville, VA
 
Licensed to QW Timing - Contractor License
HY-TEK's Meet Manager 11/19/2017 08:33 PM
                         
 
8 & Under Girls 2 km
=======================================================================
    Name                    Year Team                   Time  Points
=======================================================================
  1 Driscoll, Allie           10 12-Unattache           9:19  
  2 Dodds, Ariana             09 12-Unattache           9:28  
  3 Gonzales, Emerie          10 12-Unattache          11:33  


8 & Under Boys 2 km
=======================================================================
    Name                    Year Team                   Time  Points
=======================================================================
 1 Hough, Johnathan          09 12-Unattache           8:55  
 

 9-10 Girls 3 km
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Rose, Michailyn           08 F.I.A. Ambas          12:05  
  2 Driscoll, Layla           07 12-Unattache          12:32  
  3 Hough, Addyson            07 12-Unattache          13:57  
  4 Walsh, Haley              08 12-Unattache          14:03  
  5 Britt, Lane               07 Tidewater St          14:36  
  6 Curry, Lauren             08 12-Unattache          15:11  
  7 Reimbold, Kaitlyn         07 Dale City Li          15:42  

 
9-10 Boys 3 km
=======================================================================
    Name                    Year Team                   Time  Points
=======================================================================
  1 Tafe, Joseph              07 12-Unattache          11:22  
  2 Rau, Justin               07 12-Unattache          11:37  
  3 Tafe, Michael             08 12-Unattache          12:20  
  4 Korn, Jacob               08 12-Unattache          12:24  
  5 Romer, Andrew             08 Dale City Li          12:54  
  6 Harris, Ahmir             07 Dale City Li          13:25  
  7 Colvin, Austin            07 Dale City Li          13:34  


11-12 Girls 3 km
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Beniyam, Lidya            06 Dale City Li          13:46  
  2 Kieschnick, Ashlyn        05 12-Unattache          14:03  
  3 Westfall, Emma            05 Runners Retr          14:13  
  4 Livingston, Ava           05 Dale City Li          14:36  
  5 Burkhalter, Caitlyn       06 12-Unattache          15:11  


11-12 Boys 3 km
==========================================================================
    Name                    Year Team                   Time  Points
==========================================================================
  1 Stickley, Garrett         06 Runners Retr          10:56   1 
  2 Rose, Michail             05 F.I.A. Ambas          11:21   1 
  3 Markell, Mason            06 Runners Retr          11:31   1 
  4 Lamprecht, Isaac          06 12-Unattache          11:33   1 
  5 Ware, Max                 05 Runners Retr          11:39   1 
  6 Kulstad, Jackson          05 12-Unattache          12:16   1 
  7 Sanders, Connor           06 Runners Retr          12:22   1 
  8 McGraw, Dylan             06 Runners Retr          12:25   1 
  9 Mills, Landon             06 12-Unattache          12:26   1 
 10 Gonzales, Camden          06 12-Unattache          12:43   1 
 11 Curry, Jayden             06 12-Unattache          13:17   2 
 12 Westfall, Logan           05 Runners Retr          13:43   2 
 13 Van Irvin, Jamal          06 F.I.A. Ambas          14:03   2 


13-14 Girls 4 km
=======================================================================
     Name                    Year Team                   Time  Points
=======================================================================
  1 Rose, Michaela            03 F.I.A. Ambas          14:55  
  2 Kemp, Mary                03 Richmond Tra          15:43  
  3 Puleo, Sierra             03 Richmond Tra          15:46  
  4 Crytser, Alli             04 12-Unattache          16:11  


13-14 Boys 4 km
==========================================================================
    Name                    Year Team                   Time  Points
==========================================================================
  1 Baker, Tanner             03 12-Unattache          14:01   1 
  2 Mason, Trevor             04 Richmond Tra          14:29   1 
  3 Rodman, Samuel            03 12-Unattache          14:36   1 
  4 Schultz, Graham           04 Runners Retr          14:38   1 
  5 Clark, Grayson            03 Richmond Tra          14:44   1 
  6 McMackin, Jackson         03 Richmond Tra          14:45   1 
  7 Dachos, Alex              03 12-Unattache          14:56   1 
  8 Stickley, Ryan            04 Runners Retr          15:07   1 
  9 Taylor, Luke              03 Richmond Tra          15:18   1 
 10 Espinoza, Raphael         04 Runners Retr          15:23   1 
 11 Thompson, Andrew          04 Runners Retr          15:26   2 
 12 Hayden, John              04 12-Unattache          16:02   2 
 13 Bonniville, Tommy         03 Richmond Tra          16:50   2 
 14 Wiseman, Jonathan         03 Runners Retr          17:10   2 
 15 Livingston, Jack          03 Dale City Li          17:26   2 
 16 Murphy, Avery             04 Dale City Li          17:29   2 



15-18 Girls 5 km
==========================================================================
    Name                    Year Team                   Time  Points
==========================================================================
15-16
  1 Heinen, Mary              02 Richmond Tra          18:39   1 
  2 Joyce, Emilia             02 Richmond Tra          20:43   1 
  3 Quann, Libby              02 12-Unattache          21:25   1 
  4 Ellis, Kathryn            02 Richmond Tra          21:34   1 
  5 Richardson, Alycia        01 Richmond Tra          22:50   1 
  6 Greer, Josie              02 Richmond Tra          23:08   1 
  7 Wright, Alyssa            01 Richmond Tra          23:09   2 
  8 Chun, Emma                01 Richmond Tra          23:53   2 
  9 Yanez, Miranda            02 Richmond Tra          25:45   2 
 
17-18
  1 Van Ess, Nicole           00 Richmond Tra          19:46   1 
  2 Lee, Megan                00 Richmond Tra          19:54   1 
  3 Heller, Frances           99 Richmond Tra          21:13   1 
  4 Fallin, Emma              00 Richmond Tra          22:16   1 
  5 Caulfield, Bronte         00 12-Unattache          24:08   2 



 5000 Meter Run Individual Boys
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
15-16
  1 Parent, Collin            02 Richmond Tra          17:19   1 
  2 Morgan, Carter            01 Richmond Tra          17:41   1 
  3 Fox, Payton               01 Richmond Tra          17:55   1 
  4 Runne, Austin             02 Richmond Tra          18:11   2 
  5 Neuwirth, Ben             02 Richmond Tra          18:18   2 
  6 Burcham, Carter           02 Richmond Tra          18:36   2 
  7 Lewis, Cole               02 Richmond Tra          18:39   2 
  8 Fitchett, Matthew         01 Richmond Tra          19:13   2 
  9 Broening, Maximilian      01 Richmond Tra          19:57   2 
 
17-18
  1 Ikenberry, Jack           00 Richmond Tra          16:20   1 
  2 Campbell, Noah            99 Richmond Tra          16:51   1 
  2 Sutphin, Patrick          00 Richmond Tra          16:51   1 
  4 Witherow, Avery           00 Richmond Tra          17:02   1 
  4 Mason, Blake              99 Richmond Tra          17:02   1 
  6 McAndrew, Patrick         00 Richmond Tra          17:23   1 
  7 Tinsley, Ryan             00 Richmond Tra          17:49   1 
  8 Mann, Carter              00 Richmond Tra          20:00   2 


USATF.tv
NationWide