USATF.tv
NationWide
RESULTS:  2016 USATF Virginia Junior Olympic Cross Country Championships
November 19, 2016                Pole Green Park - Mechanicsville, VA
 
  
 Maggie L. Walker Governors School                HY-TEK's Meet Manager                 
 8 & Under Girls 2 km
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Rose, Michailyn           08 F.I.A. Ambassadors                   
  2 Davis, Gabrielle          08 F.I.A. Ambassadors                   
  3 Curry, Lauren             08 12-Unattached                       


8 & Under Boys 2 km
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Romer, Andrew             08 Dale City Li           9:11       
  2 Tongen, Samuel            09 12-Unattached         11:13       


9-10 Girls 3 km
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Zimmer, Rachael           07 Tidewater Striders    12:57      
  2 Goldberg, Ellie           06 12-Unattached         12:58       
  3 Rice, Evelyn              07 Greater Will          14:31       
  4 Reimbold, Kaitlyn         07 Dale City Li          14:40       
  5 Dunaway, Madeleine        06 12-Unattached         15:07       
  6 Beniyam, Lidya            06 Dale City Li          15:12       
  7 Lucas, Trinity            06 F.I.A. Ambassadors    15:47       
  8 Teer, Sadie               06 Greater Will          17:22       
  9 Portillo, Aiyona          07 Dale City Li          18:25        


9-10 Boys 3 km
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Stickley, Garrett         06 Runners Retr          11:19       
  2 Lamprecht, Isaac          06 12-Unattached         11:55       
  3 Mills, Landon             06 12-Unattached         12:29       
  4 Harris, Ahmir             07 Dale City Li          12:54       
  5 Maynard, McLane           07 12-Unattached         13:11       
  6 Curry, Jayden             06 12-Unattached         13:58       
  7 Tongen, Paul              06 12-Unattached         14:06       
  8 McCarthy, Connor          07 12-Unattached         14:23       
  9 Field, Dylan              07 12-Unattached         14:43       
 10 Fitzgerald, Luke          06 Dale City Li          14:49      
 11 Carvajal, Sam             07 Greater Will          18:42      


11-12 Girls 3 km
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Behmer, Anna              04 Tidewater Striders    13:03      
  2 Barsoom, Ava              04 F.I.A. Ambassadors    13:46     
  3 Westfall, Emma            05 Runners Retr          14:32    


Event 6  3k Run CC 11-12 Division Boys
=======================================================================          
    Name                    Year Team                    Finals  Points          
=======================================================================          
  1 Dillon, Riley             04 12-Unattached         10:47    1             
  2 Stickley, Ryan            04 Runners Retr          11:01    2             
  3 Schultz, Graham           04 Runners Retr          11:14    3             
  4 Sadler, Seth              05 Tidewater Striders    11:18    4             
  5 Thompson, Andrew          04 Runners Retr          11:22    5             
  6 Rose, Michail             05 F.I.A. Ambassadors    12:10    6             
  7 Tongen, Micah             04 12-Unattached         12:14    7             
  8 Menay, Mateo              05 12-Unattached         12:18    8             
  9 Byrd, Darryl              04 Dale City Li          12:20    9             
 10 Corriston, Toby           05 12-Unattached         12:23   10             
 11 Stephan, Samuel           05 12-Unattached         12:41   11             
 12 Pardue, William           05 Runners Retr          12:52   12             
 13 Kushner, Shea             05 12-Unattached         13:01   13             
 14 Westfall, Logan           05 Runners Retr          13:38   14             
 15 Coleman Jr, Michael       04 Dale City Li          13:47   15             
 16 Youngs, Benjamin          05 Greater Will          14:56   16             
 17 Barsoom, Dane             05 F.I.A. Ambassadors    15:26   17             
                                                                                 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Runners Retreat Elite        36    2    3    5   12   14                    
      Total Time:  1:00:03.18                                                    
         Average:    12:00.64       


13-14 Girls 4 KM
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Rose, Michaela            03 F.I.A. Ambassadors    15:20      
  2 Jeffrey, Ellie            03 12-Unattached         15:42      
  3 Slater, Elle              03 12-Unattached         15:54   
  4 Heinen, Mary              02 Richmond Tra          15:56   
  5 Ellis, Kathryn            02 Richmond Tra          16:12   
  6 Noble, Anne Heaton        02 Growing Runn          16:28  
  7 Greer, Josie              02 Richmond Tra          16:52  
  8 Joyce, Emilia             02 Richmond Tra          16:56  
  9 Palisca, Jessica          03 12-Unattached         17:04  
 10 Segrest, Caitlyn          03 12-Unattached         17:18  
 11 Quann, Libby              02 12-Unattached         17:55  
 12 Warner, Zella             03 12-Unattached         18:15  
 13 Cea-Lavin, Enya           03 12-Unattached         18:34   
 14 Parziale, Nina            02 Greater Will          18:35   
 15 Perret, Angelita          03 12-Unattached         20:08   
 16 Stohlman, Olivia          03 Dale City Li          22:06  


13-14 Boys 4 KM
=======================================================================          
    Name                    Year Team                    Finals  Points          
=======================================================================          
  1 Barreto, Mateo            02 12-Unattached         13:50    1             
  2 Baker, Tanner             03 12-Unattached         14:14    2             
  3 Palisca, Benjamin         02 12-Unattached         14:34    3             
  4 Gay, William              02 12-Unattached         14:50    4             
  5 Moyar, Gerrit             02 Richmond Tra          15:13    5             
  6 Burcham, Carter           02 Richmond Tra          15:19    6             
  7 Snow, Tucker              03 12-Unattached         15:21    7             
  8 Runne, Austin             02 Richmond Tra          15:27    8             
  9 Crabb, Nick               02 12-Unattached         15:39    9             
 10 Butcher, Ryan             03 12-Unattached         15:41   10             
 11 Ernandes, Kyle            03 12-Unattached         15:52   11             
 12 Lewis, Cole               02 Richmond Tra          15:57   12             
 13 Daniel, Alec              02 12-Unattached         16:04   13             
 14 Kolb III, Dean            02 Dale City Li          16:10   14             
 15 Atkinson, Zach            02 Richmond Tra          16:16   15             
 16 Toms, Michael             02 12-Unattached         16:22   16             
 17 Riley, Thomas             02 Richmond Tra          16:50   17             
 18 Bonniville, Tommy         03 Richmond Tra          17:43   18             
 19 Davis, Xavier             03 F.I.A. Ambassadors    20:05   19             
                                                                                 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Richmond Track & Field       46    5    6    8   12   15   17   18          
      Total Time:  1:18:08.48                                                    
         Average:    15:37.70       


15-18 Girls  5 km
=======================================================================          
    Name                    Year Team                    Finals  Points          
=======================================================================          
15-16 Results
  1 Van Ess, Nicole           00 Richmond Tra          20:20    1             
  2 Crytser, Rachel           01 Richmond Tra          20:34    2             
  3 Lee, Megan                00 Richmond Tra          21:00    3             
  4 Aulenbach, Kasandra       01 Growing Runn          21:33    4             
  5 Wright, Alyssa            01 Richmond Tra          22:10    5
  6 Ackley, Morgan            00 Richmond Tra          22:45    9             
  7 Graham, Lindsay           00 Richmond Tra          23:45   10             
  8 Richardson, Alycia        01 Richmond Tra          23:55   11             
  9 Stohlman, Evelyn          01 Dale City Li          24:03   12             
 10 Turner, Emily             01 Richmond Tra          24:15   13             
 11 Smith, Hannah             01 Richmond Tra          24:23   14             
 12 Sheppard, Cierra          00 Tidewater Striders    24:35   15             
 13 Johnson, Delyshia         00 Richmond Tra          28:05   16         

17-18 Results                                                               
  1 Macedo, Andrea            99 Richmond Tra          22:16    6             
  2 Macias, Jennifer          98 Richmond Tra          22:28    7             
  3 Clevenger, Hailey         98 Richmond Tra          22:41    8             
                      
                                                                                 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Richmond Track & Field A     17    1    2    3    5    6    7    9   14     
      Total Time:  1:46:18.45                                                    
         Average:    21:15.69                                                    
   2 Richmond Track & Field B     58    8   10   11   13   16                    
      Total Time:  2:02:37.18                                                    
         Average:    24:31.44        


15-18 Boys 5 km
=======================================================================          
    Name                    Year Team                    Finals  Points          
=======================================================================          
15-16 Results
  1 Shackelford, Joshua       00 12-Unattached         16:13    1                          
  2 Ikenberry, Jack           00 Richmond Tra          16:36    3             
  3 Wilson-Cook, Oliver       01 12-Unattached         16:40    4             
  4 Jean, Nicholas            01 12-Unattached         16:44    5                   
  5 Sachs, Adam               00 Richmond Tra          17:15    7             
  6 McAndrew, Patrick         00 Richmond Tra          17:25    9             
  7 Sutphin, Patrick          00 Richmond Tra          17:38   10                 
  8 Mann, Carter              00 Richmond Tra          17:49   12             
  9 Jeffrey, Jack             01 Richmond Tra          17:54   13                        
 10 Martinez, Abraham         00 12-Unattached         18:05   15             
 11 Damle, Jaideep            00 Richmond Tra          18:19   16             
 12 Witherow, Avery           00 Richmond Tra          18:24   17             
 13 Morgan, Carter            01 Richmond Tra          18:36   18                     
 14 Parknow, Brandon          00 Richmond Tra          18:47   20             
 15 Cupps, Robert             01 Runners Retr          19:00   21             
 16 Wesfall, Grayson          01 Runners Retr          19:03   22             
 17 Raso, Braham              00 Richmond Tra          19:33   23             
 18 Spence, Colton            01 12-Unattached         19:38   24             
 19 Glass, Paul               01 Greater Will          19:52   25             
 20 Fox, Payton               01 Richmond Tra          20:09   26                        
 21 Fitchett, Matthew         01 Richmond Tra          20:50   28                     
 22 Lyle, Josh                00 Richmond Tra          25:01   31             
        
17-18 Results
 1 Jenkins, Gavin            98 Richmond Tra          16:34    2 
 2 Frankel, Max              99 Richmond Tra          16:59    6 
 3 Campbell, Noah            99 Richmond Tra          17:17    8
 4 Van Ess, Joseph           99 Richmond Tra          17:40   11 
 5 Fitchett, Evan            99 Richmond Tra          17:58   14
 6 Mason, Blake              99 Richmond Tra          18:37   19 
 7 Wible, Andrew             98 12-Unattached         20:15   27 
 8 McDonald III, Joseph      98 Richmond Tra          22:05   29             
 9 Kluck, Jeremy             99 Tidewater Striders    22:58   30                                
                                                                               
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Richmond Track & Field A     28    2    3    6    8    9   10   11   13     
      Total Time:  1:24:49.25                                                    
         Average:    16:57.85                                                    
   2 Richmond Track & Field B     67    7   12   14   16   18   19   20          
      Total Time:  1:29:55.12                                                    
         Average:    17:59.03                                                    
   3 Richmond Track & Field C    123   17   23   26   28   29   31               
      Total Time:  1:40:58.57                                                    
         Average:    20:11.72