USATF.tv
NationWide

Event Listing

Event Logo 2016 USATF Hershey Youth Outdoor Championships
Tuesday, June 28, 2016 - Sunday, July 3, 2016
Millersville University
Millersville, PA

VIRGINIA RESULTS    complete meet results

Place

Name

Club

Event

Division

Performance

2

Davina Lane

Unat

400m Hurdles

17-18 Girls

1:02.69

3

Garrett Stickley

Unat

1500m

11-12 Boys

5:11.75

3

Raven Evans

Dale City Lightning TC

100m

11-12 Girls

13.48

3

Raven Evans

Dale City Lightning TC

200m

11-12 Girls

27.00

4

Taja Honay

Dale City Lightning TC

100m

15-16 Girls

12.49

5

Davina Lane

Unat

100m Hurdles

17-18 Girls

14.82

5

Mark Griggs Jr

Dale City Lightning TC

Shot Put

8U Boys

5.20m

5

Theresa Long

Unat

800m

15-16 Girls

2:21.23

6

Azari Frias

Unat

High Jump

9-10 Girls

1.10m

6

Ruqayyah Byrd

Dale City Lightning TC

400m

9-10 Girls

1:08.76

7

Alex Blakely

Unat

800m

11-12 Boys

2:40.35

7

Mark Griggs Jr

Dale City Lightning TC

1500m

8U Boys

5:59.75

8

Deja Drake

Dale City Lightning TC

Long Jump

8U Girls

3.02m

8

Madison Smith

Unat

1500m

11-12 Girls

5:13.60

8

Madison Smith

Unat

3000m

11-12 Girls

11:26.74

8

Mateo Barreto

Unat

1500m

13-14 Boys

4:30.40

9

Darryl Byrd

Dale City Lightning TC

Pentathlon

11-12 Boys

1366 pts.

9

Joshua Rominger

Unat

400m

17-18 Boys

50.27

9

Mateo Barreto

Unat

3000m

13-14 Boys

9:52.07

9

Shakirah Allen

Unat

400m Hurdles

17-18 Girls

1:08.46

9

Taja Honay

Dale City Lightning TC

200m

15-16 Girls

25.97

10

Lena Gooden

Dale City Lightning TC

100m

11-12 Girls

13.70

10

Sydney Byrd

Dale City Lightning TC

80m Hurdles

11-12 Girls

14.88

10

Toni Wilson

Dale City Lightning TC

200m

15-16 Girls

26.03

11

Bella Drummond

Ashburn Elite TC

Long Jump

8U Girls

2.96m

11

Ruqayyah Byrd

Dale City Lightning TC

200m

9-10 Girls

30.72

11

Sydney Byrd

Dale City Lightning TC

Pentathlon

11-12 Girls

1751 pts.

12

Anne Akagi

Unat

800m

15-16 Girls

2:27.94

12

Bryan Ahouman

Dale City Lightning TC

Triple Jump

15-16 Boys

11.00m

13

Jordyn Evans

Dale City Lightning TC

800m

11-12 Girls

2:41.16

13

Kendrick McCall

Dale City Lightning TC

Shot Put

15-16 Boys

9.77m

14

Daniel Tahi

Dale City Lightning TC

400m

13-14 Boys

56.77

14

Isaac Lamprecht

Unat

1500m

9-10 Boys

5:37.80

14

Lena Gooden

Dale City Lightning TC

400m

11-12 Girls

1:06.09

15

Bryan Ahouman

Dale City Lightning TC

Long Jump

15-16 Boys

5.56m

15

Darryl Byrd

Dale City Lightning TC

80m Hurdles

11-12 Boys

15.88

16

Kendrick McCall

Dale City Lightning TC

Discus

15-16 Boys

26.21m

17

Bryan Ahouman

Dale City Lightning TC

100m

15-16 Boys

11.85

17

Deja Drake

Dale City Lightning TC

100m

8U Girls

16.72

17

Ruqayyah Byrd

Dale City Lightning TC

100m

9-10 Girls

15.15

17

Toni Wilson

Dale City Lightning TC

100m

15-16 Girls

12.88

18

Darryl Byrd

Dale City Lightning TC

Long Jump

11-12 Boys

4.23m

18

Joshua Rominger

Unat

100m

17-18 Boys

11.40

18

Robin Fisher

Dale City Lightning TC

Shot Put

11-12 Girls

6.96m

19

Cameron Smith

Unat

1500m

9-10 Girls

5:56.32

19

Farraj Al-Amin

Dale City Lightning TC

400m

9-10 Boys

1:11.20

22

Bryan Ahouman

Dale City Lightning TC

200m

15-16 Boys

24.10

22

Caleb McCurdy

Unat

800m

17-18 Boys

2:03.86

22

Isaac Lamprecht

Unat

800m

9-10 Boys

2:55.56

22

Jordyn Evans

Dale City Lightning TC

1500m

11-12 Girls

5:36.12

23

Deja Drake

Dale City Lightning TC

200m

8U Girls

36.49

23

Shakirah Allen

Unat

100m Hurdles

17-18 Girls

18.10

26

Darryl Byrd

Dale City Lightning TC

800m

11-12 Boys

2:40.96

26

Farraj Al-Amin

Dale City Lightning TC

Long Jump

9-10 Boys

3.33m

26

Lauryn Pearson

Dale City Lightning TC

100m

9-10 Girls

15.71

27

Azari Frias

Unat

Long Jump

9-10 Girls

3.13m

27

Jaime Frias

Unat

Long Jump

8U Boys

1.93m

30

Cameron Byrd

Dale City Lightning TC

3000m

13-14 Boys

11:46.42

30

Damian Jung

Dale City Lightning TC

800m

9-10 Boys

3:11.12

30

Jah Whyte

Dale City Lightning TC

Long Jump

11-12 Boys

3.75m

30

Melvin Forrest Jr

Dale City Lightning TC

100m

17-18 Boys

11.72

32

Carol Long

Unat

800m

13-14 Girls

2:44.43

35

Melvin Forrest Jr

Dale City Lightning TC

200m

17-18 Boys

24.10

36

Catherine Long

Unat

200m

17-18 Girls

29.74

37

Cameron Byrd

Dale City Lightning TC

1500m

13-14 Boys

5:20.40

37

Daniel Tahi

Dale City Lightning TC

100m

13-14 Boys

13.31

38

Cameron Byrd

Dale City Lightning TC

800m

13-14 Boys

2:37.25

39

Daniel Tahi

Dale City Lightning TC

200m

13-14 Boys

27.53

39

Jaime Frias

Unat

100m

8U Boys

20.25

40

Lauryn Pearson

Dale City Lightning TC

400m

9-10 Girls

1:22.63

43

Azari Frias

Unat

100m

9-10 Girls

16.50

43

MaKenzie Hanks

Dale City Lightning TC

100m

13-14 Girls

14.37

44

Farraj Al-Amin

Dale City Lightning TC

100m

9-10 Boys

15.18

44

Jayden Sharp

Dale City Lightning TC

1500m

13-14 Girls

6:38.96

45

Chloe Thompson

Dale City Lightning TC

Long Jump

11-12 Girls

2.83m

45

Ian Fisher

Dale City Lightning TC

100m

17-18 Boys

13.90

45

MaKenzie Hanks

Dale City Lightning TC

400m

13-14 Girls

1:08.89

47

Jayden Sharp

Dale City Lightning TC

100m

13-14 Girls

15.57

48

Ian Fisher

Dale City Lightning TC

200m

17-18 Boys

27.46

48

Jayden Sharp

Dale City Lightning TC

800m

13-14 Girls

3:11.44

50

Kimani Kellam

Unat

400m

17-18 Boys

56.09

50

MaKenzie Hanks

Dale City Lightning TC

200m

13-14 Girls

29.37

51

Asya McCall

Dale City Lightning TC

200m

13-14 Girls

29.38

51

Jah Whyte

Dale City Lightning TC

200m

11-12 Boys

31.82

52

Raniah Singleton

Dale City Lightning TC

100m

13-14 Girls

15.05

61

Raniah Singleton

Dale City Lightning TC

400m

13-14 Girls

1:15.92

71

Raniah Singleton

Dale City Lightning TC

200m

13-14 Girls

31.66

Q

Alex Blakely

Unat

800m - 1st rd.

11-12 Boys

2:28.64

Q

Raven Evans

Dale City Lightning TC

100m - 1st rd.

11-12 Girls

13.34

Q

Ruqayyah Byrd

Dale City Lightning TC

400m - 1st rd.

9-10 Girls

1:08.50

Q

Taja Honay

Dale City Lightning TC

100m - 1st rd.

15-16 Girls

12.14

Q

Theresa Long

Unat

800m - 1st rd.

15-16 Girls

2:21.13